پنج شنبه 14 اسفند 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

طرح احمدی روشن در آذربایجان غربی با موفقیت در حال اجراست

جناب آقای دکتر سعادت، قائم مقام محترم بنیاد ملی نخبگان، در سفر به استان آذربایجان غربی در جریان روند اجرای طرح شهید احمدی روشن قرار گرفتند و از طرح های در حال انجام در قالب این طرح بازدید به عمل آورند.

در این جلسه پس از تشریح کلیات طرح توسط جناب آقای دکتر محمود سعادت فومنی قائم مقام محترم بنیاد ملی نخبگان، شاخصه های انتخاب اساتید خبره مطرح شد. در این نشست که با حضور جمعی از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های استان در محل سالن اجتماعات پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی برگزار شد، دکتر سعادت‌ پس از ارائه خلاصه‌ای از سیاست ها و فعالیت های بنیاد و تعاریف مستعد برتر، سرآمد و نخبه از دیدگاه بنیاد ملی نخبگان، در خصوص ضرورت اجرای طرح احمدی روشن مطالبی را بیان نمودند.
ایشان با اشاره به اینکه رسیدن به اقتصاد دانش بنیان نیازمند ایجاد زیست بوم مناسب منطقه ای است افزود: مهمترین عنصر ایجاد این زیست بوم در جامعه، نیروی متخصص تربیت شده است و با اجرای طرح احمدی روشن بنیاد ملی نخبگان قصد دارد استعدادهای برتر را با کمک اساتید خبره، به متخصصین تربیت شده تبدیل کند.
دکتر سعادت با توضیح تاریخچه و چگونگی اجرای طرح احمدی روشن افزود: اولین بار مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان در بیاناتی به لزوم تشکیل هسته های حل مسئله در بین نخبگان و استعداد های برتر اشاره نمودند، در سال 95 بنیاد ملی نخبگان تصمیم به ایجاد این هسته‌ها گرفت و اولین هسته های پژوهشی در بهار 96 به صورت پایلوت با 6 تیم تشکیل شد. اسفند 96 با یک مجموعه 14 تیمی و در پاییز 97 در استان تهران 58 تیم و 10 تیم در استان های خراسان رضوی و آذربایجان شرقی تشکیل شد. شهریور ماه 1398 سومین سال اجرای احمدی روشن به پایان رسید و هم اکنون چهارمین دوره این طرح با استفاده از تجربیات این سه دوره و اصلاحات انجام شده در حال اجرا می باشد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، آموزش و توانمندسازی دانشجویان مستعد در قالب حل یک مسئله واقعی، شاگردپروری، هدایت و جهت‌دهی فعالیت‌های نخبگانی به سمت حوزه‌های مورد نیاز کشور و افزایش روحیه خودباوری را از اهداف این طرح دانسته و خاطر نشان کرد نتایج ارزیابی سه دوره قبل نشان از موفقیت بالای این طرح در توانمندسازی و جلب مشارکت اساتید خبره و مستعدین برتر داشته است به طوری که بیش از 90 درصد مستعدین مشتاق ادامه همکاری در محیط های دیگر با استاد خبره بودند و خروجی برخی هسته‌ها قابل توجه بوده است.
وی با اشاره به شاکله یک هسته نخبگانی گفت: هسته ها از سه جزء تشکیل شده اند، استاد خبره، دانشجویان یا دانش آموختگانی که با استعداد هستند و بخش سوم مسئله اصلی است که هسته نخبگانی سعی در حل آن دارد.
وی در پایان افزود: مستعدین برتر همکار در طرح شهید احمدی روشن می توانند در برنامه‌های فرهنگی و توانمند سازی بنیاد استان نیز شرکت کنند.
این نشست با پرسش و پاسخ میان شرکت کنندگان به پایان رسید.

تاریخ انتشار : 1398/08/11
کد : 56
تعداد بازدید: 706

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

آدرس: ارومیه-میدان جهاد به سمت بلوار رسالت-جنب هلال احمر پلاک 3 تلفن: 32261631 -044